You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

İddia Dolandırıcılığına Kanmayın....

İddia Dolandırıcılığına Kanmayın....

Member
İddia Dolandırıcılığına Kanmayın....
Ne yazık ki herkes sosyal medya hesaplarını aynı amaçla kullanmıyor. Bu günlerde sıkça rastlamış olduğum dolandırıcılıklardın birisi de bir çeşit oltamala olarak nitelendirebileceğimiz iddia dolandırıcılığıdır. Bir çok kişi kupon satışı olarak da bilmektedir. Muhtemelen bir çoğumuz gün içerisinde çeşitli sosyal medya platformlarında bu gibi ilanlara rastlamaktadır. Örneğin geliri 20.000 - 30.000 tl olabilecek kuponları size bedava vermeye çalışmaktadırlar. Asıl amaç nedir?

Konuyu bir örnekle açıklamak gerekirse; 

Dolandırıcılar 3 adet maç seçiyor ve bu maçın çeşitli kombinasyonlarını üretiyorlar A ve B takımının maç sonucu 3 ihtimalı vardır. 

1- A takımı yener

2- B takımı yener

3- Berabere biter

bunun gibi maçları bir arayara getirerek her bir kurbana ayrı bir kombinasyon gönderiyorlar. Göndermiş oldukları kombinasyonlardan elbette birisi tutuyor. ve Artık kuponu tutan bu kişi dolandırıcının oltasına düşmüş sayılıyor. Burada ise dolandırıcı iki farklı şekilde hareket edebilmektedir. 

Birincisi göndermiş olduğu kupondan komisyon ister

İkincisi ise yeni bir kupon vermek için para ister

Genellikle ikinci seçenek sık kullanılmaktadır. Halbu ki vermiş olduğu diğer yüzlerce kombinasyonun hiç birisi tutmamıştır. Kurbanda gerçek sanarak dolandırıcıya maddi olarak para göndermektedir. Lütfen bu tür dolandırıcılıklara kanmayın

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Siber Güvenlik Forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.