You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Akıllı Ev Sistemleri Hacklenebilir Mi?

Akıllı Ev Sistemleri Hacklenebilir Mi?

Senior Member
Akıllı Ev Sistemleri Hacklenebilir Mi?
Son yılların en popüler gelişmelerinden birisi de "akıllı ev sistemleridir" peki mahrem sayılabilecek bu alanlara karşı herhangi bir hack işlemi mümkün müdür? Yani akıllı ev sistemleri hacklenebilir mi? 

Buun için öncelikle kısaca "nesnelerin interneti" hakkında bilgi vermemiz gerekecektir. Çünkü akıllı ev sistemleri büyük ölçüde nesnelerin interneti konusu ile açıklanabilir bir kavramdır. 

Nesnelerin İnterneti Nedir? 

İnternet ve veri bağlantıları ile uzaktan sensörler ve yazılımlar aracılığıyla cihazlara komut verme ve yönlendirme işlemi nesnelerin interneti olarak adlandırılmaktadır. 

Tanımdan da anlaşılacağı üzere akıllı ev sistemlerinde kullanmış olduğumuz; 
- Kamera
- Tv
- Fırın
- Kombi
- Dedektörler
- Elektrik Tesisatına bağlı diğer araçlar
Tümü nesnelerin internetine konu olabilecek aygıtlardır. 
nesnelerin internetinin temel mantığı internet vasıtasıyla yönlendirilebilir olması durumu göz önüne alındığında akıllı ev sistemlerinin hacklenmesinin önünde hiç bir engel bulunmamaktadır. Yani akıllı olarak nitelendirdiğimiz ev sistemleri her türlü siber saldırıya açıktır.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Siber Güvenlik Forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.