You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hackerler Neden Linux Kullanıyor?

Senior Member
Hackerler farklı nedenlere bağlı olarak linux işletim sistemlerini tercih etmektedirler. Ancak bunlar arasında en büyük nedeni ise linux işletim sistemlerinin açık kaynak kodlu olmasıdır. Bu sayede yazmış olduğu kodları rahatlıklar görerek ihtiyacı doğrultusuda gerektiğinde düzenlemeler yapabilmektedir. Bunların haricinde ise hız ve persoformans gelmektedir. Windows işletim sistemlerine göre linux işletim sistemleri daha hızlı ve performans öncelikli çalışmaktadırlar. 

Uzun zamandır tüm hackerler (Beyaz şapkalı hacker, gri şapkalı hacker ve siyah şapkalı hacker) siber güvenlik amacı ile yapmış oldukları uygulamalar veya hack amacıyla geliştirmiş olduğu uygulamaları hemen hemen tamamını linux işletim sisteminde kodlamışlardır. Dolayısıyla bu tür programların çalıştırılmasında en etkili işletim sistemi yine linux'dur. Bu durumda yine hackerler tarafından linux'u tercih sebebi yapmaktadır. 

Hackerler Hangi Linux Kullanırlar?
Linux işletim sistemleri hemen hemen tüm siber güvenlik ve hack işlemlerine cevap verebilecek niteliktedir. Ancak son yıllarda geliştirilen Kali Linux bu konuda daha başarılıdır ve Persoformans bakımından diğer linuxlara göre daha üstündür.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Siber Güvenlik Forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.