You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Siber Güvenlik Eğitimlerine Nereden Başlamalıyım?

Senior Member
Siber güvenlik sanılanın aksine oldukça geniş bir alanda faaliyet gösteren bir bilimdir. Veri analisti, sızma testi uzmanı, siber güvenlik operatörlüğü, ağ güvenlik uzmanı gibi birçok alanda tecrübe ve bilgi sahibi olmayı gerektiren bir uğraşıdır. Günümüzde geleceğin meslekleri arasında sayılması nedeniyle özellikle son yıllarda oldukça ilgi gören eğitimleri vardır. Bu alanda kariyer sahibi olmayı hedefleyen kişilerinin genellikle ilk olarak araştırma konusu yaptığı durumlardan birisi de "siber güvenlik eğitimlerine nereden başlamalıyım" Öncelikle belirtmek gerekir ki; asıl siber güvenlik eğitimlerine başlamadan önce bir takım ön hazırlak yapmanız ilerisi için sizlere daha faydalı olacaktır. 

İşletim Sistemi Seçimi

Bunlardan ilki işletim sistemi seçimidir. Malesef ki bir çoğumuzun kullanmaya aşikar olduğumuz windows tabanlı işletim sistemleri zaman zaman kodlama ve dolayısıyla siber güvenlik alanında yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle öncelikle temel de olsa bu alanda en çok tercih edilen linux tabanlı işletim sistemlerini kullanmaya başlayarak siber güvenlik konusunda önemli bir adım atmış olabileceksiniz. Her ne kadar önceleri diğer işletim sistemleri ile farkının anlaşılmasında güçlük çekseniz de bu alanda ilermeye başladığınızda doğru tercih yaptığınızın farkına varacaksınızdır.

Temel Yabancı Dil Eğitimi (İngilizce) 

Bilindiği gibi yazılım ve kodlama büyük ölçüde yabancı dile ağırlıklı olarak ilerlemektedir. (İngilizce) Bu nedenle akıcı bir yabancı dil bilgisi zorunluluğu bulunmasa da en azından B1 seviyesinde yabancı dil bilmeniz faydalı olacaktır. Bu gün siber güvenlik alanında verilen akademik eğitimlerde örneğin siber güvenlik meslek yüksek okullarında bu sorunun önüne geçilmesi için öncelikle ilk yıl ingilizce hazırlık eğitimi verilmektedir.  Yabancı dil konusunda siber güvenlik eğitimleri sırasında kendinizi geliştirmeniz de mümkündür. Direkt olarak bu eğitimlere başlayarak eğitimler sırasında sık karşılaştığınız yabancı dil kavramlarını öğrenerek bu sorunu ön bir çalışma olmaksızın da halletmeniz mümküdür. 

Kararlılık
Sevilerek yapılan her meslek kesinlikle kimeye sıkıcı gelmeyeceğinden kuşkumuş bulunmamaktadır. Ancak buna rağmen zaman zaman siber güvenlik alanındaki eğitimler sıkıcı gelmeye başlayabilir. Bu aşamada pes etmeyerek eğitimlerin üzerine gitmenizde kariyer açısından sizlere faydası vardır.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Siber Güvenlik Forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.