You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Siber Güvenlik Kariyerini Etkileyen Unsurlar

Senior Member
Her insan çalışmış olduğu alanda kariyer sahibi olmak istemektedir. Bu durum siber güvenlik alanında da geçerlidir. Ancak öncelikle belirtmekte fayda vardır ki siber güvenlik alanında kariyer sahibi olmak diğer meslek kollarına göre biraz daha zordur. Siber güvenlik uzmanlığı, ağ analistliği veya sızma testi uzmanlığı konularında genel olarak siber güvenlik kariyerini etkileyen unsurları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. 

1- Eğitim Durumu; Siber güvenlik alanında kariyer sahibi olmak isteyenlerin bu konuda mutlaka üniversite düzeyinde eğitim görmesi kariyer açısından önemlidir. 

2- Yazılım / Kodlama; Yazılım ve kodlama bilgisina sahip olmak rakiplerimize göre siber güvenlik alanında bizi yarışmaya bir adım önde başlatacaktır. 

3- Yabancı Dil; Siber güvenlik alanında kulanılan bir çok uygulama ve programı kulanma sırasında sıklıkla yabancı dile gereksinim duyarız. Özellikle ingilizcemiz yeterli seviyede olduğu zaman siber güvenlik alanında kariyer basamaklarını ikişer ikişer çıkmamız mümkündür. 

4- Tecrübe; Son olarak belirtmek istediğimiz en önemli husus tecrübedir. Siber güvenlik alanında kendisini geliştirmiş kişiler yukarıda belirtmiş olduğumuz eğitim şartını tam olarak sağlamamış olsa bile meslekte kariyer sahibi olması mümkündür.
Junior Member
RE: Siber Güvenlik Kariyerini Etkileyen Unsurlar
Hackerliğe veya yasal adıyla "Siber Güvenlik Uzmanlığı"na ilk adım bir kız arkadaş tarafından aldatılmakla veya terk edilmekle başlar Smile
Ve ben sadece maske ardında yaşayan bir adamım

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Siber Güvenlik Forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.