You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Sosyal Medya Danışmanlığı

Senior Member
Ticaret ve alışveriş başta olmak üzere eskiden fiziksel ortamlarda gerçekleştirmiş olduğumuz bir çok işlemi bu gün sanal ve dijital ortamlarda gerçekleştirmekteyiz. Bunun paralelinde de eskiden hiç ismini duymadığımız yeni meslek kolları ile tanışmaktayız. Bunlardan biris ide sosyal medya danışmanlığıdır. Peki bu gün üniversitelerde dahil bu alanda eğitim veren sosyal medya danışmanlığı nedir ve sosyal medya danışmanlığı ne iş yapar? 

Sosyal medya danışmanlığı daha çok alışveriş sitelerinde öne çıkmaktadır. Eskiden "pazarlama" olarak bilinen uygulanın dijital ortama taşınmış hali demek yanlış olmayacaktır. Sanal ortamda faaliyet gösteren web siteleri, her türlü sosyal medya platformları gibi uygulamalarda yapılan her türlü faaliyetin tanıtılmasıdır. E-ticaret sitelerinde satılan ürünlerin tanıtım ve pazarlama işlemlerini yürütmek, müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda içerikler üretmek ve benzeri konularda stratejiler üretmer sosyal medya danışmanlarının belli başlı görevleri arasındadır. 

Sosyal Medya Danışmanlığı Hangi Üniversitelerde Var? 

Bu gün ülkemizde sadece Anadolu Üniversitesi Açıköğretim fakültesinde sosyal medya danışmanlığı bulunmaktadır. Ancak buna rağmen işletme, iktisat, pazarlama, satış ve reklamcılık hatta halkla ilişkiler bölümlerinden mezun olunarak da sosyal medya danışmanlığı konusunda eğitim almak mümkündür. Ayrıca benzeri bir çok bölümde "dijital pazarlama" adı altında alınan eğitimler ile sosyal medya danışmanı olunması mümkündür. E-ticaret konusunda kariyer yapmak isteyenlerin tercih ettiği bölümlerin başında sosyal medya danışmanlığı gelmektedir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Siber Güvenlik Forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.