You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Windows İşletim Sistemleri Avantaj ve Dezavantajları

Senior Member
Bir çoğumuzun bilgisayarlarla ve dolayısıyla işletim sistemleri ile tanışmamız muhtemelen windows işletim sistemleri ile olmuştur. Ancak son yıllarda windows işletim sistemlerine rakip olabilecek yerli ve yabancı bir çok işletim sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Bu durumda yavaş yavaş kullanıcıları windows işletim sistemlerinin avantajları ve windows işletim sistemlerinin dezavantajları konularında araştırma yapmaya zorlamıştır. İşte sizler için derlediğimiz windows işletim sistemleri avantajları ve dezavantajları

Windows İşletim Sistemi Avantajları

1- Kullanımı kolaydır. Bilişim sistemleri ve bilisayarlarla ilk tanışanlar için ideal bir işletim sistemidir. 
2- Donanım ve aygıt tanımada zorluk çekmeyeceksiniz. Özellikle tak kullan aygıtlar bakımından oldukça başarılıdır. 
3- Sık kullanılmasına bağlı olarak teknik destek konusunda zorluk çekmeyeceğinizden şüphe yoktur. 
4- Görsel olarak kullanıcıyı yormayan profillere sahiptir. 

Windows İşletim Sistemi Dezavantajları

1- Diğer işletim sistemlerine göre yoğun işlemci ve ram kapasitesi kullanmaktadır. 
2- Siber saldırılar ve siber tehditlerden korunmak için etkili bir yönetim paneli bulunmamaktadır. 
3- Açık kaynaklı olmaması nedeniyle özellikle, programlama, kodlama ve yazılım gibi alanlarda etkili değildir. 
4- Sistem gereksinimleri tam olarak karşılanmadığı takdirde, donma veya kasma gibi sorunlara bağlı olarak veri kaybı yaşama ihtimalimiz vardır.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Siber Güvenlik Forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.