You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yerli ve Milli Yazılımlar Neden Önemlidir?

Senior Member
Bir çok kez belirttiğimiz gibi günümüzde artık sıcak savaş sona ermiş artık ülkeler arasındaki savaşlar "siber savaş" olarak gerçekleştirilmektedir. Bu gün kullanmış olduğumuz işletim sistemlerinin yaklaşık %90'ı yurt dışı kaynaklı işletim sistemleridir. Yerli ve milli işletim sistemleri son yıllarda geliştirilmekte olup hala bir çok kamu kurumunda yabancı kaynaklı işletim sistemleri kullanılmaya devam edilmektedir. 

Bu gün bu işletim sistemleri siber savaş alanında kullanılmamakta ise de; Yarın kullanılamayacağı anlamını taşımamaktadır. Herhangi bir siber savaş durumunda bu tür işletim sistemlerini üreten ülkeler, yazılımların içerisinde yıllar önce yerleştirmiş olduğu kodları yıllar sonra aktive ederek bu yabancı kaynaklı işletim sistemlerine sahip sistemleri tamamen ele geçirmeleri mümkündür. 

Örneğin; bu gün yabancı ülkelerden satın almış olduğumuz hava savunma sistemlerinde kullanılan yazılımlara yerleştirilen özel kodların herhangi bir savaş durumunda uzaktan aktif hale getirilerek sistemin çalışmasını önleme veya istem dışı çalışma gibi hareketlerde bulunması sağlanabilmektedir. 

Yine yurt dışından satın almış olduğumuz, savaş uçaklarında kullanmış olunan işletim sistemlerine yerleştirilen yazılımlar sayesinde istenilen durumlarda uzaktan müdahale edilerek uçakların düşürülmesi dahi mümkündür. Ülkemizde bunun örneği de bulunmaktadır. yıllar önce Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterde kullanılan yazılıma uçus sırasında okyanus ötesi ülkelerden müdahelede bulunularak düşürüldüğü iddia edilmektedir. Bu durum olanak dışı olmayıp imkanlar dahilinde olan bir durumdur. 

Bu nedenle özellikle son yıllarda kamu kurumlarında kullanılan işletim sistemlerinin, hava savunma sistemlerinin veya insansız hava araçlarında kullanılan sistemlerin tamamen yerli ve milli olması amaçlanmaktadır.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Siber Güvenlik Forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.